“Treći krajnik” u djece
Napisao: Prof.dr.sc. IVICA KLAPAN, dr. med.
POLIKLINIKA KLAPAN MEDICAL GROUP
Adenotomija spada među najčešće kirurške zahvate u otorinolaringologiji i jedan od najčešćih zahvata u dječjoj dobi. Upravo zbog toga se često postavlja pitanje u kojoj je mjeri ona opravdana kod svakog pojedinog djeteta.
Riječ je o kirurškom odstranjenju tzv. «trećeg krajnika» (stručno: adenoidnih vegetacija; lat. vegetationes adenoideae). To je neparni krajnik, koji se nalazi na krovu nosnog ždrijela, iza stražnjih otvora nosne šupljine. Ima važnu ulogu u obrani organizma od infekcije, jer se nalazi na samom početku dišnog puta, te predstavlja mjesto na kojem mikroorganizmi i strane tvari dolaze u kotakt sa obrambenim (imunološkim) sustavom, baš kao što nepčani krajnici stoje na početku probavnog trakta. Manja su djeca posebno sklona čestim infekcijama, zbog nezrelosti obrambenog sustava, te je ovaj krajnik vrlo često kod njih fiziološki uvećan.
Prije odluke o eventualnom zahvatu važno je provesti dobar otorinolaringološki pregled, radi utvrđivanja stvarne veličine vegetacija, kao i procjene u kolikoj mjeri su one zaista uzrok djetetovih tegoba. U današnje doba poželjno je da se dijagnoza postavi elegantnim, neinvazivnim pregledom sa tzv. mikrokamerom, tj. fiberendoskopom (tankim optičkim instrumentom, koji se uvodi u nosnu šupljinu djeteta). Ovaj oblik dijagnostike daje najpotpunije podatke o veličini vegetacija. Štoviše, u modernim ORL klinikama/poliklinikama (npr. Poliklinika Klapan Medical Group, www.poliklinika-klapan.com), ovaj oblik dijagnostike se rutinski snima na CD-medij u obliku AVI-filma. Ovako zabilječena pretraga služi liječniku za lakše praćenje tijeka i ishoda liječenja, a roditeljima potpuno razumijevanje zdravstvenog problema njihovog djeteta.
Adenotomija je jednostavan rutinski kirurški zahvat, koji se provodi u kratkotrajnoj općoj anesteziji. Za ovu namjenu se koristi poseban instrument, tj. nož prstenastog oblika, kojim se (pristupom kroz usta) tretira područje nosnog ždrijela. Ponekad nakon ovog zahvata može „treći krajnik“ ponovo narasti i uzrokovati slične tegobe, pa je zahvat potrebno ponoviti.